«Vi fortsetter satsingen på dyktige nyutdannede i 2026», sier daglig leder Erling-Geir Iversen. «Kompetanse, kontinuerlig forbedring og nye verktøy har alltid lønnet seg for BraCom», sier han.
Det Oslo-baserte infrastruktur-selskapet har styrket staben med Nora Idsøe Bringaker og Ida Holmevik Løkkebø, sivilingeniører fra Universitetet i Bergen sitt energi-masterprogram, og Audun Houg, siviløkonom fra NHH i Bergen.
Houg har en Master of Science i Business analytics, og tar med seg dype kunnskaper om modellering og statistikk inn i sin første heltidsjobb etter studietiden.

«Det har vært spennende at vi fikk eie en prosess allerede de første par ukene her i BraCom», forteller Houg. Sammen med Bringaker utvikler han et dashboard som støtter selskapet i kontinuerlig automatisering av prosesser. BraComs viktigste planverktøy er Monday, og de to nyansatte har som oppgave å konfigurere en helt ny utvidelse.
«Vi eksperimenterer med en programvareutvidelse der KI-agenter og annen automatisering flettes inn i arbeidsprosessene», forteller Bringaker. «Dette er nye verktøy uten noe omfattende økosystem med forum og brukerstøtte. Det blir mer utforsking og testing, og mer ansvar, som vi liker!» sier hun.
Alle tre føler at tiden på universitetet har gitt dem et trygt grunnlag. «Jeg synes graden min har forberedt meg bra», sier Bringaker. «Selv uten fagkunnskaper om fiber eller infrastruktur, føler jeg at jeg mestrer mange prosesser samtidig, og jeg er vant med å sette meg inn i nye systemer».

Løkkebø sier at det gikk raskt unna fra jobbtilbud i BraCom til å sikre seg leilighet i Oslo og å sette i gang i januar. Infrastruktur, spesifikt fibernett, er et nytt felt for henne, med mye å lære.
«Du får alltid noe ut av lesemateriale, men det er så mange forkortelser og så mange produkter i denne bransjen at den beste kunnskapsoverføringen er i dialog med erfarne ansatte», sier Houg. «I BraCom har jeg møtt en veldig imøtekommende gjeng, der de er flinke til å huke tak i oss nyansatte og å få oss inn i møter.»
Houg sier det er spennende å jobbe et sted som satser internasjonalt. Han håper på muligheter til å kunne være med BraCom i felt på sikt for å lære mer om fiber og infrastruktur ellers i Europa. I mellomtiden bruker han studielæring innen programmeringsspråkene R, Python og MATLAB til å effektivisere den kompliserte prosjektstyringen som BraCom leverer for sine kunder.
«I overgangen til arbeidslivet ser jeg at det er fordeler med pseudocode: enkel logikkflyt for å optimere prosesser. I hverdagen i BraCom er det nyttig med mer intuitive datamoduler som lett deles eksternt eller med kolleger», sier han.
«UiB har gitt oss en teoritung utdannelse, men studiene har samtidig forberedt oss til jobbhverdagen», mener Bringaker og Løkkebø. Utplassering i bedrift, master-oppgaver og andre utfordringer eksponerer mange av studentene for simuleringsverktøy som OpenFast, FLACS og f.eks. LCA, for bærekraftanalyse. Man venner seg til å navigere ressursbaser som GitHub.
«Vi får instrukser om hva slags data de senioransatte trenger, og så utarbeider vi de tekniske løsningene selv. Det er gøy å få såpass mye ansvar. Eierskap til data er i tillegg en god måte å tilegne seg fagkunnskap om infrastruktur», mener Houg.